x
Wyślij zapytanie już dziś
Szybka wycena

Panoramiczna analiza norm EN dla zaworów: Systemy techniczne, które musisz znać, aby uzyskać dostęp do rynku UE

Zawartość ukrywać

Projekt fundamentu i granica ciśnienia Projekt fundamentów zaworów, projekt rurociągów

Aby uniknąć ryzyka awarii, należy upewnić się, że zawór jest w stanie wytrzymać ciśnienie, temperaturę i obciążenia mechaniczne przez cały okres jego eksploatacji.

Nr normy.Nazwa standardowaZakres technologii podstawowej
EN 12516-1Obliczenia wytrzymałości obudowy zaworuWzór na grubość ścianki, metoda weryfikacji naprężeń (na podstawie dyrektywy PED)
EN 12516-2Długość konstrukcji zaworu końcowego kołnierzowegoTabela porównawcza rozmiarów serii PN i serii Class, wymagania dotyczące chropowatości powierzchni uszczelniającej kołnierza (Ra 3,2 μm)
EN 12516-3Długość konstrukcji zaworu płytkowegoSpecyfikacje konstrukcyjne o cienkim profilu dla zaworów motylkowych/zaworów zwrotnych
EN 12516-4Zawory końcowe gwintowane/spawaneZasady zgodności gwintów NPT i gwintów ISO 7-1, typ rowka spawalniczego (typ V/typ U) oraz obróbka cieplna po spawaniu (PWHT)
EN 1291Kryteria akceptacji badań nieniszczących (NDT)​Granice akceptacji wad (RT/UT/MT), proces kontroli i zasady oceny odlewów/spoin​

Wpływ na branżę: Dyrektywa UE PED (2014/68/UE) wymaga zgodności z normami serii EN 12516

EN 12516-1 “Obliczanie wytrzymałości obudowy zaworu”

Wytrzymałość obudowy zaworu, masa obudowy, grubość obudowy

Główne obszary technologii:

  • Wzór na obliczenie grubości ścianki:
    • Na podstawie analizy naprężeń sprężystych wzoru Lamégo wyprowadzono minimalną grubość ścianki:
      • P : Ciśnienie projektowe (bar)
      • D : Średnica wewnętrzna korpusu zaworu (mm)
      • S : Dopuszczalne naprężenie materiału (N/mm², patrz EN 10213/EN 10222)
      • C : Naddatek na korozję (≥1,5 mm, należy zwiększyć ilość środka chemicznego do 3 mm)
    • W porównaniu z normą ASME B16.34: Norma EN stawia bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące współczynnika koncentracji naprężeń w spawanych korpusach zaworów (ograniczony do wartości mniejszej niż 1,2-krotność).
  • Metoda weryfikacji:
    • Analiza elementów skończonych (MES): Muszą być spełnione kryteria plastycznego załamania określone w normie EN 13445-3.
    • Badanie ciśnienia rozrywającego: Zmierzone ciśnienie rozrywające jest ≥ 4 razy większe od ciśnienia projektowego (dotyczy zaworów wysokociśnieniowych klasy 900 i wyższej).

Scenariusze zastosowań:

  • Przemysł petrochemiczny: Zawór wlotowy reaktora uwodornienia (ciśnienie projektowe 420 bar, materiał: stal P91, S=145N/mm²).
  • Magazynowanie i transport LNG: kriogeniczny zawór odcinający (-196℃, materiał ASTM A351 CF8M, współczynnik korekcji S × 0,7).

Najczęściej zadawane pytania:

  • P: Jak sobie poradzić z różnicą grubości ścianek pomiędzy normami EN 12516-1 i ASME B16.34?
    A: W przypadku zaworów ASME eksportowanych do UE konieczne jest ponowne obliczenie grubości ścianki, zazwyczaj konieczne jest zwiększenie jej grubości o 10%~15%.

EN 12516-2 “Długość konstrukcyjna zaworów kołnierzowych”

Główne obszary technologii:

  • Definicja serii wymiarowej:
Poziom ciśnieniaPN10PN16PN25PN40PN63
Długość konstrukcji108 mm117 mm152 mm189 mm216 mm

(Weźmy na przykład zasuwę DN50, dopuszczalny błąd wynosi ±1,5 mm)

  • Zasady zgodności:
    • Norma amerykańska a norma europejska: kołnierz klasy 150 odpowiada PN20, ale rozstaw otworów na śruby należy dostosować zgodnie z normą EN 1092-1.
    • Dopasowanie powierzchni uszczelniającej: Wymagania dotyczące chropowatości Ra 3,2 μm dla kołnierza EN są niezgodne z wymaganiami normy ASME B16.5 dotyczącymi chropowatości Ra 6,3 μm i wymagają ponownego przetworzenia.

Pułapki projektowe:

  • Przykład nieprawidłowego dopasowania: Producent siłą zamontował korpus zaworu klasy 300 (długość konstrukcyjna 241 mm) w rurze PN40 (długość konstrukcyjna 189 mm), co spowodowało rozbieżność śrub kołnierzowych.

EN 12516-3 “Długość konstrukcyjna zaworów typu waflowego“

Zawór motylkowy waflowy
Zawór motylkowy JH-Wafer

Główne obszary technologii:

  • Specyfikacja cienkiej konstrukcji:
Typ zaworuZawór motylkowy waflowyZawór zwrotny płytkowy
Długość konstrukcji DN200108 mm76 mm

(W porównaniu z zaworem motylkowym kołnierzowym jest on krótszy o ponad 40%)

  • Obliczanie napięcia wstępnego śruby:
    • formuła:
      • σ y : Wytrzymałość na rozciąganie śruby (np. 640 N/mm² dla śrub klasy 8.8)
      • A s :Przekrój poprzeczny naprężenia śruby
      • n : współczynnik bezpieczeństwa (≥1,5)

Zastosowania przemysłowe:

  • Scenariusze o ograniczonej przestrzeni: rurociągi w maszynowniach statków, modułowe zakłady chemiczne.

Przypadek awarii: Z powodu niewystarczającej siły wstępnego dokręcenia śruby, morski zawór motylkowy poluzował się w środowisku wibracyjnym, co spowodowało wyciek medium.

EN 12516-4 “Zawory z końcówkami gwintowanymi/spawanymi”​​

Główne obszary technologii:

  • Zgodność gwintów:
Standard gwintuEN 10226 (ISO 7-1)ASME B1.20.1 (NPT)
Metoda uszczelnianiaGwint stożkowy + taśma uszczelniającaUszczelnienie stykowe z gwintem stożkowym
Ciśnienie dopuszczalne≤PN40≤Klasa 300
  • Konstrukcja końcówki spawanej:
    • Typ rowka: rowek w kształcie litery V (EN ISO 9692-1) przeznaczony jest do grubości ścianek ≤ 20 mm, rowek w kształcie litery U stosowany jest do zaworów o grubych ściankach.
    • Kontrola naprężeń szczątkowych: W celu zmniejszenia naprężeń (norma EN 12952) wymagana jest obróbka cieplna po spawaniu (PWHT).

Typowe pytania:

  • P: Czy zawory z gwintem NPT można stosować bezpośrednio na rurach EN?
    A: Wymagane jest zastosowanie złącza konwersyjnego (gwint EN 10226 na NPT), w przeciwnym razie może wystąpić wyciek ze względu na różnicę w skoku gwintu.

EN 1291 “Kryteria akceptacji badań nieniszczących (NDT)”​​

  • Kontrola odlewów:
    • Badanie radiograficzne (RT): Zgodnie z normą EN 12681-2 średnica porów wynosi ≤ 2 mm i nie więcej niż 5 na 100 cm².
    • Badanie metodą magnetyczno-proszkową (MT): Długość pęknięcia ≤ 5 mm, nie dopuszcza się wad liniowych.
  • Kontrola spoin:
    • Badanie ultradźwiękowe (UT): Zgodnie z normą EN ISO 11666 wysokość echa defektu wynosi ≤ 20% krzywej DAC.

Koszty zgodności: badania NDT stanowią od 8% do 12% kosztów produkcji zaworów.

Porównanie techniczne: system norm EN i ASME/API

WymiaryNormy ENNormy ASMEKluczowe różnice i skutki
​Punkty odniesienia projektowe​​– EN 12516-1: Na podstawie dyrektywy PED ESR (współczynnik bezpieczeństwa 1,5~2,5)

– Nacisk na kryteria zapadania się tworzywa sztucznego (weryfikacja metodą elementów skończonych)

– Kodeks kotłowy ASME (współczynnik bezpieczeństwa 1,5~3,0)

– Oparte na teorii sprężystego uszkodzenia

Norma EN jest bardziej konserwatywna: PED wymaga wyższego współczynnika bezpieczeństwa i obowiązkowej analizy MES.
Ocena ciśnieniaSeria PN (PN10~PN400)Seria zajęć (150~2500)Konflikt konwersji: Klasa 150 ≈ PN20, ale wymiary kołnierzy są niezgodne (EN 1092-1 vs. ASME B16.5).
Specyfikacje projektu konstrukcyjnego– EN 12516-1: Obliczanie grubości ścianki (wzór Lamégo + naddatek na korozję)

– EN 12516-2/3/4: Długość kołnierza/płytki/końca spawanego

– ASME B16.34: Wzór na grubość ścianki oparty na teorii Barlowa

– Długość konstrukcyjna jest zdefiniowana zgodnie z API 6D

Norma EN jest bardziej rygorystyczna: współczynnik koncentracji naprężeń na końcu spoiny jest ograniczony do ≤1,2 (ASME dopuszcza ≤1,5).
Certyfikacja materiałów– Certyfikat EN 10204 3.1/3.2 (badania przeprowadzone przez stronę trzecią)

– Materiały muszą spełniać normę EN 10213/EN 10222

– Specyfikacje materiałowe ASME II (samokontrola huty stali)

– Materiały muszą spełniać standardy SA/GB

Norma EN jest bardziej rygorystyczna: obowiązkowa jest certyfikacja materiałów przez niezależne organy, natomiast ASME opiera się na gwarancji huty stali.
Wymagania dotyczące testowania– EN 1291: Obowiązkowe RT/UT (pory ≤ 2 mm, pęknięcia ≤ 5 mm)

– EN 12516-1: Test na pękanie (≥ 4 razy PN)

– ASME B16.34: Selektywne RT/UT

– API 598: Badanie wizualne + hydrostatyczne

​​EN kosztuje więcej: pokrycie NDT ≥ 80%, kontrole wyrywkowe wyłącznie zgodnie z normą ASME.
Metody testowe– EN 12266-1: Badanie helu (klasa D)

– EN 12516-1: Analiza elementów skończonych (załamanie plastyczne)

– API 598: Metoda bańki mydlanej/metoda kubka miarowego

– ASME B16.34: Badanie hydrostatyczne

Metoda EN charakteryzuje się wyższą dokładnością: czułość wykrywania helu sięga 10⁻⁶ mbar·l/s, podczas gdy metoda ASME osiąga jedynie poziom 10⁻².
  • Norma EN nakłada bardziej rygorystyczne ograniczenia na gęstość defektów (norma ASME B16.34 dopuszcza średnicę pojedynczego poru ≤3 mm).
  • Norma EN wymaga, aby raport z testów był zgodny z formatem certyfikatu EN 10204 3.1 (ASME nie ma obowiązkowych wymagań dotyczących formatu).

Testowanie wydajności i kontrola wycieków

Testowanie wydajności i kontrola wycieków

Sprawdź szczelność, trwałość i bezpieczeństwo zaworów w ekstremalnych warunkach pracy, aby zagwarantować zgodność z wymogami ochrony środowiska, takimi jak dyrektywa PED (2014/68/UE) i TA-Luft (norma kontroli zanieczyszczenia powietrza).

Nr normy.Nazwa standardowaDefinicja poziomu testu
EN 12266-1Badanie ciśnienia zaworów przemysłowychPoziom A (wykrywanie wizualne) do poziomu T (wykrywanie metodą spektrometrii masowej helu)
EN 12266-2Wymagania uzupełniające dotyczące procedury testowaniaW tym test w niskiej temperaturze (-196℃), metoda badania medium cząsteczkowego
EN 13646Test wydajności zaworu elektromagnetycznegoCzas reakcji ≤5 ms, weryfikacja żywotności 1 milion razy
​EN 15714-3​​Testowanie siłowników elektrycznychZabezpieczenie przed przeciążeniem (1,5-krotność momentu obrotowego), czas wyłączenia awaryjnego ≤ 3 s, stopień wodoodporności IP67
EN 15714-4Test cyklu siłownikaCo najmniej 10 000 otwarć i zamknięć bez awarii
ISO 15848-1​​Test niskiego przecieku zaworuGatunek AH (≤10⁻⁶ mbar·l/s), gatunek BH (≤10⁻⁴), gatunek CH (≤10⁻²)
TA-Luft​​Normy kontroli zanieczyszczenia powietrzaWspółczynnik wycieku LZO ≤500 ppm (detekcja obrazowania w podczerwieni)

Kluczowe dane techniczne: EN 12266-1 Szybkość wycieku na poziomie T ≤ 10⁻⁶ mbar·l/s (odpowiednik poziomu AH wg ISO 15848)

 EN 12266-1 “Badanie ciśnieniowe zaworów przemysłowych”

Główne obszary technologii:

1. Klasyfikacja testu i limit szybkości wycieku:

StopieńMetody wykrywaniaDopuszczalna szybkość wycieku (próba ciśnieniowa wody)Scenariusze zastosowania
AKontrola wizualnaBrak widocznego wyciekuKonwencjonalny zawór niskiego ciśnienia (PN10~PN16)
BMetoda wchłaniania ręczników papierowych≤0,1×DN (ml/min)Zawór ciśnienia chemicznego średniego (PN25~PN40)
CMetoda zbierania za pomocą kubka miarowego≤0,01×DN (ml/min)Zawór wysokiego ciśnienia (PN63~PN100)
DDetekcja za pomocą spektrometru masowego helu≤10⁻⁶ mbar·l/sEnergia jądrowa, zawory ultrawysokiego ciśnienia LNG

2. Ciśnienie testowe i czas utrzymania:

  • Badanie wytrzymałości powłoki: 1,5× ciśnienie obliczeniowe (temperatura normalna), utrzymanie ciśnienia ≥ 2 minuty (sprawdzenie pod kątem trwałych odkształceń lub pęknięć).
  • Test szczelności: 1,1× ciśnienie obliczeniowe (w tym warunki wysokiej/niskiej temperatury), utrzymywać ciśnienie ≥ 1 minutę (w celu sprawdzenia szczelności powierzchni uszczelniającej).

Zastosowania przemysłowe:

  • Zawory elektrowni jądrowych: Główny zawór odcinający parę musi przejść test helowy na poziomie D (stopień nieszczelności ≤ 1×10⁻⁷ mbar·l/s).
  • Zawór kriogeniczny LNG: test szczelności po zanurzeniu w ciekłym azocie o temperaturze -196℃ (skurcz materiału musi wynosić ≤0,2%).

Typowe nieporozumienia:

  • Błąd: Porównanie wskaźnika nieszczelności API 598 z normą EN (API dopuszcza wyższy wskaźnik nieszczelności).
  • Poprawka: EN 12266-1 Klasa D ≈ ISO 15848 Klasa AH, ale EN wymaga szerszego zakresu temperatur testowych (-50~300℃).

 EN 12266-2 “Dodatkowa procedura testowa”

​​Specjalne wymagania testowe​​:

  1. Test w niskiej temperaturze:
  • Metoda zanurzenia w ciekłym azocie: zawór zamraża się w temperaturze -196℃ na 24 godziny, a następnie otwiera i zamyka w celu sprawdzenia kruchości materiału i szczelności.
  • Korekta współczynnika nieszczelności w niskiej temperaturze: Limit współczynnika nieszczelności należy pomnożyć przez współczynnik korekcji temperatury (np. × 1,2 przy -50°C).
  1. Test w wysokiej temperaturze:
  • Test pełzania w wysokiej temperaturze: Zawór jest poddawany ciągłemu ciśnieniu w temperaturze 300℃ przez 48 godzin, a następnie sprawdzana jest wielkość pełzania powierzchni uszczelniającej (musi wynosić ≤0,05 mm).
  1. Test cyklu życia:
  • Wymagania dotyczące godzin otwarcia i zamknięcia:
Typ zaworuMinimalna liczba cykliDopuszczalna wartość relaksacji szybkości wycieku
Zawór odcinający5000 razy≤1,5×oryginalny limit
Zawór kulowy10000 razy≤2,0×oryginalny limit

EN 13646 《Test siłownika elektrycznego》​​

Główne elementy testów i wymagania techniczne​​

  • Czas reakcji:
    Prędkość otwierania i zamykania zaworu elektromagnetycznego ma bezpośredni wpływ na dokładność sterowania systemem. Wymagania standardowe:
    • Czas otwarcia ≤5 ms (od włączenia zasilania do całkowitego otwarcia rdzenia zaworu)
    • Czas zamykania ≤8 ms (od wyłączenia zasilania do całkowitego zamknięcia rdzenia zaworu)
      Metoda testowa :Za pomocą oscyloskopu o dużej prędkości przechwyć aktualny sygnał i krzywą przemieszczenia rdzenia lampy, a także wyeliminuj zakłócenia wynikające z opóźnienia sygnału (takie jak rezystancja kabla).
  • Cykl życia a szybkość wycieku:
Warunki testoweWymagania dotyczące parametrów
Średnie ciśnienie≥1,5×ciśnienie projektowe (symulowane warunki przeciążenia)
Częstotliwość cyklu≥10Hz (test zmęczeniowy przy otwieraniu i zamykaniu o wysokiej częstotliwości)
Szybkość wycieku po 1 milionie razy≤0,1×DN (monitorowanie w czasie rzeczywistym w warunkach dynamicznych)

Ekstremalna zdolność adaptacji do środowiska

  • Test szoku termicznego:
    • Szybkie przełączanie między temperaturą -40℃ (zamrażanie przez 2 godziny) i +150℃ (pieczenie przez 2 godziny) przez 10 cykli.
    • Dopuszczalne odchylenie wydajności: zmiana czasu reakcji ≤ 10%, rezystancja izolacji cewki ≥ 100MΩ.
  • Test wibracyjny:
Typ wibracjiZakres częstotliwościPrzyśpieszenieCzas trwania
Losowe wibracje20Hz~2000Hz10g RMS2 godziny na oś

EN 15714-3 “Badanie siłownika elektrycznego”

Kluczowe elementy testu:

  1. Test zabezpieczenia przed przeciążeniem: Siłownik nie ulegnie uszkodzeniu podczas pracy z momentem obrotowym 1,5 raza większym od znamionowego przez 10 minut.
  2. Czas wyłączenia awaryjnego: Czas od wyzwolenia sygnału do pozycji całkowitego zamknięcia wynosi ≤3 sekundy (w przypadku zaworów elektrowni jądrowych wymagany jest czas ≤1 sekundy).
  3. Weryfikacja szczelności: Stopień ochrony obudowy siłownika wynosi ≥IP67 (brak przecieków po zanurzeniu w wodzie na głębokość 1 metra przez 30 minut).

EN 15714-4 ” Test cykliczny siłownika “

Proces testowania i kryteria akceptacji

Kalibracja przed testem:
Uruchom siłownik bez obciążenia 10 razy i zanotuj parametry odniesienia (takie jak czas otwierania i zamykania, krzywą momentu obrotowego), aby upewnić się, że początkowy stan siłownika jest spójny.

Test cyklu obciążenia:

Typ obciążeniaWymagania testoweWskaźniki akceptacji
Symulacja rzeczywistego obciążenia25%~100% znamionowa dynamiczna zmiana momentu obrotowegoPo 10 000 razy wskaźnik wycieku wynosi ≤ 2 razy wartość początkową
Obciążenie graniczne1,5-krotność momentu obrotowego znamionowego przy ciągłej pracy 50 razyGłębokość zużycia przekładni ≤ 0,1 mm, brak odkształceń plastycznych

Zastosowanie przemysłowe: Podczas testu, wskaźnik nieszczelności siłownika zaworu regulacyjnego w zakładzie chemicznym przekroczył normę z powodu starzenia się pierścienia uszczelniającego. Rozwiązanie: Zastosowano pierścień uszczelniający z kauczuku fluorowego (odporność na korozję wzrosła trzykrotnie).

Badania środowiskowe i analiza awarii

  • Test cyklu wysokiej i niskiej temperatury:
StanParametrDopuszczalne odchylenie wydajności
Wysoka temperaturaUruchom 500 razy w temperaturze +85℃Szybkość wycieku ≤ 3-krotność wartości początkowej
Niska temperaturaUruchom 500 razy w temperaturze -40℃Uszczelka nie posiada pęknięć, a wahania siły otwierania i zamykania wynoszą ≤20%

Typowy problem: Smar krzepnie w niskich temperaturach, powodując blokowanie się przekładni. Plan naprawy: Użyj w pełni syntetycznego smaru niskotemperaturowego (stosowanego w temperaturach od -60℃ do +150℃).

 ISO 15848-1 “Test małej nieszczelności zaworu” (Synergia)

Test niskiego przecieku zaworu

Podział poziomów:

StopieńDopuszczalna szybkość wycieku (ml/min)Odpowiednie media
Klasa AH≤10⁻⁶Wodór, metan
Klasa BH≤10⁻⁴Para wodna, azot
Poziom CH≤10⁻²Woda, ciecze niestwarzające zagrożenia

W porównaniu z normami EN:

  • Różnice w warunkach testowych: Norma ISO 15848 wymaga symulacji warunków dynamicznych (testowanie podczas otwierania i zamykania zaworu), natomiast norma EN 12266-1 dotyczy wyłącznie testu statycznego.
  • Priorytet certyfikacji: Zawory wodorowe eksportowane do Europy muszą spełniać normy EN 12266-1 (klasa D) i ISO 15848 (klasa AH).

TA-Luft (norma kontroli zanieczyszczenia powietrza)

(Stosunek obligatoryjny kooperacyjny i równoległy)

Zanieczyszczenie powietrza przez zakłady chemiczne

  • Wymagania dotyczące limitu wycieku:
  • Zawory LZO (lotne związki organiczne): współczynnik nieszczelności ≤ 500 ppm (10 razy bardziej rygorystyczny niż EN 12266-1).
  • Metoda wykrywania:
    • Metoda obrazowania w podczerwieni: wykrywanie śladowych wycieków gazu (czułość do 1 ppm).
    • Metoda bańki mydlanej: Tylko do wstępnego przesiewu (nie nadaje się do analizy ilościowej).

Punkty zgodności projektu:

  • Podwójna konstrukcja uszczelniająca: np. mieszek + uszczelnienie grafitowe (stopień nieszczelności ≤50 ppm).
  • Dobór materiału: Powierzchnia uszczelniająca musi być wykonana z węglika wolframu lub ceramiki (aby zapobiec rozkładowi materiałów polimerowych pod wpływem wysokiej temperatury).

Porównanie techniczne: podstawowy projekt normy EN i ASME/API

WymiarySystem norm ENNormy ASME/APIKluczowe różnice i wpływ nowych standardów
Klasyfikacja szybkości wycieku– EN 12266-1 (klasa A/B/C/D)

– ISO 15848-1 (Klasa AH/BH/CH)

– TA-Luft (≤500 ppm LZO)

API 598 (klasa I do IV)Nowa norma TA-Luft: 10 razy bardziej rygorystyczna niż EN 12266-1, wymaga testowania obrazowania w podczerwieni.

ISO 15848: Klasyfikacja dynamicznej szybkości wycieku (klasa AH ≈ klasa EN D).

Test w niskiej temperaturze– ​​EN 12266-2​ ​(-196℃ zanurzenie w ciekłym azocie)

– ​​EN 15714-4​​ (test cyklu -40℃)

Wymagany jest jedynie test w niskiej temperaturze -46℃ (ASME B16.34)Norma EN jest bardziej rygorystyczna: zawory LNG muszą przejść test ciekłego azotu zgodnie z normą EN 12266-2, natomiast normy ASME nie mają podobnych wymagań.
Testowanie siłowników- EN 15714-3 (Badanie funkcjonalne siłowników elektrycznych)

– EN 15714-4 (Badanie cyklu życia)

API 609 (tylko obsługa ręczna)Norma EN jest bardziej kompleksowa: obejmuje zabezpieczenia przeciążeniowe i cykl życia siłowników elektrycznych/pneumatycznych (ASME nie ma odpowiadającej jej normy).
Sprzęt testowy– EN 12266-1 Klasa D (Spektrometr masowy helu)

– ​​TA-Luft​​ (kamera na podczerwień)

Metoda bańki mydlanej lub metoda kubka miarowego (API 598)​​EN kosztuje więcej: inwestycja w sprzęt do inspekcji helowej + kamerę podczerwieni stanowi 40%~60% kosztów.
Wymagania dotyczące testów dynamicznych– ISO 15848-1 (Dynamiczny cykliczny test szczelności)

– EN 13646 (Test reakcji zaworu elektromagnetycznego o wysokiej częstotliwości)

API 6D wymaga dynamicznego testowania cyklicznegoNormy EN opierają się na normie ISO: normy EN nie obejmują testów dynamicznych i muszą być uzupełnione normą ISO 15848-1.

EN 13646: Wymagania szczegółowe dotyczące odpowiedzi dynamicznej zaworów elektromagnetycznych.

 Specyfikacje materiałów i procesów

Materiały zaworów i techniki montażu

Zapewnij wytrzymałość materiału zaworu, odporność na korozję i zgodność procesu z pełnymi wymogami bezpieczeństwa cyklu życia.

Nr normy.Nazwa standardowaWymagania techniczne dotyczące materiałów
EN 10213Odlewy ze stali ciśnieniowejObejmuje materiały stosowane w elektrowniach jądrowych, takie jak GP240GH, G20Mo5 itp.
EN 10222Warunki techniczne dla odkuwek stalowychProces obróbki cieplnej materiałów o wysokiej wytrzymałości, takich jak P265GH i P460NH
EN 10088Specyfikacje doboru stali nierdzewnejPrzewodnik po scenariuszach odporności na korozję dla stali 1.4404 (316L) i 1.4539 (904L)
EN 10204System certyfikacji materiałów3.1/3.2 Ważność prawna certyfikatów w certyfikacji PED

Wymagania specjalne: EN 10213-4 Energia uderzenia Charpy’ego dla materiałów o niskiej temperaturze (-196℃) ≥ 40J

3.1 EN 10213 “Odlewy staliwne do zastosowań ciśnieniowych”

Zawór odlewniczy

Główne obszary technologii:

  • Gatunek materiału:
MarkaWytrzymałość na rozciąganie (MPa)Scenariusze zastosowania
GP240GH400~550Zawór niskiego ciśnienia (PN10~PN16)
G20Mn5500~700Zawór średniego ciśnienia (PN25~PN40)
G17CrMo5-5650~850Zawory wysokotemperaturowe i wysokociśnieniowe (PN63~PN100)
  • Wymagania dotyczące procesu odlewania:
    • Minimalna grubość ścianki ≥8mm (aby zapobiec wadom skurczowym).
    • Ograniczenie spawania naprawczego: Ten sam obszar można naprawiać ≤ 2 razy, a badanie UT należy przeprowadzić zgodnie z normą EN 1291.

Zastosowania przemysłowe:

  • Zawory do instalacji wodnych: GP240GH stosowany jest w obudowach zaworów motylkowych w stacjach uzdatniania wody.
  • Główny zawór parowy elektrowni cieplnej: G17CrMo5-5, odporność na temperaturę do 540℃ i doskonała odporność na pełzanie.

Najczęściej zadawane pytania:

  • ​​Postępowanie z wadami​​: Odlewy o średnicy porów większej niż 2 mm należy złomować, a ich szlifowanie i wypełnianie jest niedozwolone.

EN 10222 “Odkuwki ciśnieniowe“

Główne obszary technologii:

  • Klasa kucia:
StopieńWymagania testoweDopuszczalny poziom ciśnienia
Klasa 1Brak badań NDTPN10~PN25
Klasa 3100% UT+RTPN40~PN100
Klasa 4Dodatkowy test uderzeniowyPN160~PN400
  • Specyfikacje obróbki cieplnej:
    • Normalizowanie + odpuszczanie (dotyczy stali C-Mn o twardości ≤ 250HB).
    • Hartowanie + odpuszczanie (dotyczy stali stopowych o twardości ≤300HB).

Scenariusze zastosowań:

  • Zawory ultrawysokiego ciśnienia: Do korpusów zaworów reaktora uwodornienia PN400 stosuje się odkuwki klasy 4.
  • Wymagania dotyczące odporności na uderzenia w niskiej temperaturze: Energia uderzenia ≥ 40J przy temperaturze -46℃ (wymaganie obowiązkowe dla zaworów LNG).

EN 10088 “Ogólne wymagania techniczne dla stali nierdzewnych”

Materiał zaworu: płyta ze stali nierdzewnej

Główne obszary technologii:

  • Klasyfikacja odporności na korozję:
MarkaWartość PREN (ekwiwalent odporności na wżery)Odpowiednie media
1.4401 (316)≥35Słaby kwas, woda morska (Cl⁻≤200ppm)
1,4539 (904L)≥45Kwas mocny, zawierający Cl⁻
  • Obróbka powierzchni:
    • Polerowanie elektrolityczne (Ra≤0,8μm, dla zaworów dopuszczonych do kontaktu z żywnością).
    • Trawienie i pasywacja (usuwanie warstwy tlenków i poprawa odporności na korozję).

Przypadek awarii:

  • Zawór kulowy 316L w zakładzie chemicznym uległ pęknięciu korozyjnemu naprężeniowemu wywołanemu przez Cl⁻, problem ten rozwiązano po wymianie zaworu na stal 1.4529 (super duplex).

EN 10204《Rodzaje certyfikacji materiałów》​​

Wymagania podstawowe:

  • Poziom certyfikatu:
Typ certyfikatuGrupa testowaScenariusze zastosowania
3.1Samokontrola huty staliKonwencjonalne zawory przemysłowe
3.2Laboratorium zewnętrzneEnergia jądrowa, zawory kategorii III/IV PED
  • Zawartość pliku:
    • Skład chemiczny, właściwości mechaniczne, raport NDT (wymagany tylko w przypadku certyfikatu 3.2).

Koszt zgodności: Cena materiałów certyfikowanych na poziomie 3.2 jest wyższa o 15%~30% od ceny materiałów certyfikowanych na poziomie 3.1.

Porównanie techniczne: systemy materiałowe EN i ASME

WymiarySystem norm ENNormy ASMERóżnicowy wpływ
Certyfikacja materiałówEN 10204 3.1/3.2 (obowiązkowe dla stron trzecich)ASME II (Samokontrola w zakładach stalowych)Materiały EN są droższe, ale wiarygodność danych jest wysoka (co jest koniecznością w przypadku energetyki jądrowej).
Odporność stali nierdzewnej na korozjęWartości PREN jednoznacznie sklasyfikowane (EN 10088)Numery UNS (takie jak S31600) nie mają definicji wartości PRENEN ułatwia dobór materiałów i bezpośrednio dopasowuje się do korozyjności medium.
Kontrola kuciaEN 10222 klasa 3/4 (100% UT/RT)ASME SA-105 (tylko badanie twardości)Odkuwki EN mają niższy wskaźnik wad, ale cykl produkcyjny jest dłuższy o 20%~30%.
Ograniczenia w zakresie napraw spawalniczychNaprawa spawalnicza zgodna z normą EN 10213 ≤ 2 razy, wymagana jest weryfikacja UTNorma ASME B16.34 dopuszcza naprawy szlifierskie (nieograniczoną liczbę razy)Norma EN jest bardziej rygorystyczna, ale zmniejsza ryzyko koncentracji naprężeń w wyniku napraw spawanych.

Standaryzacja połączeń i interfejsów​​

Interfejs i połączenie rury zaworu

Zapewnij kompatybilność i wymienność zaworów, rurociągów i siłowników oraz zmniejsz koszty adaptacji inżynieryjnej

Nr normy.Nazwa standardowaDefinicja technologii interfejsu
EN 1092-1Kołnierz stalowy (seria PN)Wymiary kołnierzy PN6~PN400 i wymagania dotyczące obróbki powierzchni uszczelniającej
EN 1759-1Kołnierz stalowy (seria klasy)Zasady konwersji kołnierza standardu amerykańskiego na standard europejski klasy 150~2500
EN ISO 5211Interfejs siłownikaKlasyfikacja zdolności przenoszenia momentu obrotowego kołnierzy F03~F14
EN 558Struktura końcowa zaworuNormy dotyczące fazowania i obróbki powierzchni kołnierzy/gwintów/zacisków

Zgodność: Kołnierze zgodne z normą EN 1092-1 można stosować z kołnierzami zgodnymi z normą ASME B16.5 klasy 150.

 EN 1092-1 Kołnierze i ich połączenia

Główne obszary technologii:

  • Typ kołnierza i powierzchnia uszczelniająca:
Typ kołnierzaRodzaj powierzchni uszczelniającejDopuszczalny poziom ciśnieniaTypowe scenariusze zastosowań
Kołnierz płytowy (PL)Podniesiona twarz (RF)PN10~PN40Uzdatnianie wody, rurociągi HVAC
Kołnierz do spawania doczołowego (WN)Złącze pierścieniowe (RJ)PN63~PN400Petrochemia, rurociągi wysokociśnieniowe LNG
Luźny kołnierz (LJ)Płaska powierzchnia (FF)PN6~PN16Media korozyjne (trawienie rurociągów)
  • Porównanie poziomów ciśnienia:
Kołnierz EN (PN)Podobnie jak klasa ASMEBłąd odległości środka otworu na śrubę
PN16Klasa 150±1,0 mm
PN40Klasa 300±1,5 mm
PN100Klasa 600±2,0 mm
  • Grupa materiałów:
    • Grupa 1: Stal węglowa (C22.8)
    • Grupa 2: Stal nierdzewna (1.4401)
    • Grupa 3: Stopy na bazie niklu (Inconel 625)

Najczęściej zadawane pytania:

  • Niedopasowanie: Wciskanie kołnierza klasy 150 (ASME B16.5) na rurę PN16 (EN 1092-1) powoduje rozbieżność otworów na śruby.
  • Rozwiązanie: Zastosuj kołnierz konwersyjny (zaprojektowany zgodnie z normami EN 1759-1 i ASME B16.47).

EN 1759-1 “Kołnierze serii amerykańskiej”

Specjalne pozycjonowanie:

  • Właściwości standardowe: Zgodność z kołnierzami amerykańskimi (klasa 150~2500) zgodnie z normami EN, ale z bardziej rygorystycznymi tolerancjami wymiarowymi.
  • Kluczowe różnice:
ParametrEN 1759-1ASME B16.5
Grubość kołnierza+0,5 mm~-0,3 mm±1,0 mm
Średnica otworu na śrubęDokładnie dopasowany rozmiar śrubyPozostaw margines +0,5 mm

Scenariusze zastosowań:

  • Projekty transnarodowe: W przypadku łączenia urządzeń europejskich (EN 1092-1) z rurami amerykańskimi (ASME B16.5) stosuje się przejścia kołnierzowe zgodne z normą EN 1759-1.

EN ISO 5211 “Interfejs instalacji napędu zaworu”

Specyfikacja podstawowa:

  • Rozmiar interfejsu napędu:
Kod interfejsuWymiary głowicy napędowej kwadratowej (mm)Maksymalny moment obrotowy (Nm)Typ siłownika, który można zastosować
F0315×1550Małe siłowniki pneumatyczne
1050×501000Siłownik elektryczny (zawór DN200)
F16100×1005000Siłownik hydrauliczny (DN600 i większe)
  • Tolerancja montażu:
    • Błąd współosiowości wału napędowego wynosi ≤0,1mm/m.
    • Błąd równoległości powierzchni kołnierza ≤ 0,05 mm.

Przypadek awarii:

  • Niewystarczający moment obrotowy: Zawór kulowy DN300 (wymagany moment 2000 Nm) jest wyposażony w interfejs F10 (maksymalnie 1000 Nm), co powoduje przeciążenie i uszkodzenie siłownika.
  • Plan ulepszeń: Modernizacja interfejsu F14 (moment obrotowy 3000 Nm).

 EN 558 “Powierzchnia czołowa zaworu i długość konstrukcyjna“

Specyfikacja podstawowa:

  • Seria długości konstrukcyjnych:
SzeregOdpowiedni typ zaworuTypowe zastosowania
Seria 1Zawory przemysłowe ogólnePrzemysł chemiczny, uzdatnianie wody
Seria 4Krótki zawórScenariusze o ograniczonej przestrzeni (maszynownia statku)
Seria 14Długi zawórWysoka temperatura i wysokie ciśnienie (główny zawór parowy elektrowni cieplnej)
  • Wymagania dotyczące obróbki powierzchni końcowej:
    • Wartość Ra: powierzchnia uszczelniająca Ra≤3,2μm, powierzchnia nieuszczelniająca Ra≤12,5μm.
    • Kąt ścięcia: 30°±2° (aby zapobiec zarysowaniom powierzchni uszczelniającej podczas montażu).

Zastosowania przemysłowe:

  • Zawory kriogeniczne LNG: Seria 4 skraca długość konstrukcji i zmniejsza utratę wydajności chłodzenia.
  • Zawór hydrogenacyjny: Seria 14 ma dłuższą konstrukcję i zmniejsza koncentrację naprężeń cieplnych.

Porównanie technologii: normy połączeń EN i ASME/ISO

WymiarySystem norm ENNormy ASME/ISOKluczowe różnice i skutki
Typ kołnierzaEN 1092-1 (seria PN) + EN 1759-1 (seria klasowa)ASME B16.5/B16.47 (klasa)Tolerancja grubości kołnierza EN jest mniejsza (±0,3 mm w porównaniu do ±1,0 mm), ale koszt zakupu jest wyższy o 15%~20%.
Chropowatość powierzchni uszczelniającejRa≤3,2μm (EN 1092-1)Ra≤6,3μm (ASME B16.5)EN ma lepsze właściwości uszczelniające, ale wymaga specjalistycznego sprzętu przetwórczego (takiego jak tokarka lustrzana).
Interfejs sterownikaEN ISO 5211 (interfejs serii F)ISO 5211 (odpowiednik)Pełna kompatybilność, bez żadnych różnic.
Długość konstrukcjiEN 558 (Seria 1/4/14)ASME B16.10 (typ standardowy/krótki)Seria EN 4 jest od 5% do 10% krótsza od krótkich zaworów ASME i lepiej nadaje się do małych przestrzeni.

Certyfikacja bezpieczeństwa i odporności na wybuchy

Ognioodporny i przeciwwybuchowy zawór bezpieczeństwa

Zapewnienie bezpiecznej pracy zaworów w środowiskach niebezpiecznych, takich jak środowiska łatwopalne, wybuchowe i pod wysokim ciśnieniem, zgodnie z dyrektywami UE (takimi jak ATEX 2014/34/UE) i wymogami bezpieczeństwa mechanicznego.

Nr normy.Nazwa standardowaWymagania techniczne bezpieczeństwa
EN 1349Bezpieczeństwo zaworów sterujących procesami przemysłowymiProces certyfikacji bezpieczeństwa funkcjonalnego SIL2/SIL3
EN 1703Certyfikacja przeciwwybuchowości zaworu (ATEX)Kontrola szczeliny strukturalnej w środowiskach zagrożonych wybuchem strefy 1/21 (≤0,2 mm)
EN 15001Przepisy bezpieczeństwa dotyczące zaworów gazowychSzybkość wycieku gazu ≤0,25 ml/min (metoda wykrywania metanu)
EN 14382Zawór bezpieczeństwaMetoda dynamicznego badania czasu reakcji na nadciśnienie ≤ 50 ms

Stowarzyszenie certyfikujące: Obowiązkowe odniesienie do dyrektywy ATEX 2014/34/UE Norma EN 1703

EN 1349 “Wymagania bezpieczeństwa dla zaworów sterujących procesami przemysłowymi”

Główne obszary technologii:

  • Weryfikacja funkcji bezpieczeństwa:
FunkcjonowaćMetoda testowaKryteria kwalifikowalności
Ochrona limitu podróżyPrzekroczenie 10% Powtórz 50 razyBrak uszkodzeń mechanicznych, odchylenie sygnału ≤±1%
Szybkość wycieku (tryb awaryjny)Test po wymuszonym zamknięciu (ciśnienie projektowe 1,1×)≤0,1×DN (ml/min)
  • Test wibracyjny:
StopieńZakres częstotliwości (Hz)Przyspieszenie (m/s²)Czas trwania (godziny)
Klasa A10~1502024
Klasa B10~5005012

Zastosowania: zawór regulacyjny substancji chemicznej, zawór regulacyjny ciśnienia gazu ziemnego.

EN 1703 “Certyfikat odporności na wybuch zaworów z materiałów niemetalowych”

Wymagania podstawowe:

  • Ognioodporność materiału:
Rodzaj materiałuWskaźnik tlenowy (OI)Zakres temperatur stosowania (℃)
PTFE≥95%-50~+260
Wzmocniony nylon (PA)≥28%-40~+120
  • Ochrona przed elektrycznością statyczną:
    • Opór powierzchniowy ≤1×10⁶Ω (aby zapobiec gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych).
    • Rezystancja uziemienia wkładki metalowej ≤ 0,1Ω.

Typowe zastosowania: zawory systemów chlorowych (uszczelki PTFE), zawory motylkowe dopuszczone do kontaktu z żywnością (gniazda PA).

EN 15001 “Wymagania ogólne dotyczące zaworów przeciwwybuchowych do gazów”

  • Poziom i zakres certyfikacji:
Stopień przeciwwybuchowyGrupa gazów, do której ma zastosowanieKlasa temperaturowa (klasa T)Maksymalna temperatura powierzchni (°C)
II 2G Ex d​​IIA (propan)T3 (≤200℃)200
​​II 3G Ex e​​IIB (etylen)T4 (≤135℃)135
​​II 1G Ex ia​​IIC (wodór)T6 (≤85℃)85

Kluczowe testy:

  • Próba ciśnienia wybuchu: Przy ciśnieniu pięciokrotnie przekraczającym maksymalne ciśnienie robocze, powłoka nie ulega trwałemu odkształceniu.
  • Szczelina przeciwwybuchowa: ≤0,2 mm (zawór wodorowy klasy IIC).

EN 14382 “Zawór bezpieczeństwa zabezpieczający przed nadciśnieniem”

Podstawowe parametry techniczne:

  • Odchylenie ciśnienia ustawionego:
Poziom ciśnieniaDopuszczalne odchylenieWspółczynnik ciśnienia powrotu siedziska
PN10~PN40±3%≥90% ciśnienie ustawione
PN63~PN400±5%≥85% ciśnienie ustawione
  • Weryfikacja zdolności emisyjnej:
Typ zaworuWspółczynnik przepływu (Kv)Współczynnik wyporności nominalnej (%)
Pełny start≥1,2×wartość teoretyczna≥95%
Mikrootwory≥0,8×wartość teoretyczna≥85%

Scenariusze zastosowań: zawór bezpieczeństwa zbiornika LNG, zawór bezpieczeństwa reaktora.

EN 13611 “Wymagania bezpieczeństwa dla zaworów gazowych”

  • Szybkość wycieku gazu: ≤0,01 ml/min (metan, detekcja helu).
  • Trwałość: Przeciek ≤ 0,05 ml/min po 20 000 cykli otwierania i zamykania.

Porównanie technologii: certyfikaty bezpieczeństwa i ochrony przeciwwybuchowej PEN i ASME/ISO

WymiarySystem norm ENNormy ASME/ISOKluczowe różnice i skutki
Certyfikat klasy przeciwwybuchowej​​EN 15001​(II 2G Ex d)ISO/IEC 60079-1 (Ex d)Interoperacyjność certyfikacji: Normy EN 15001 i ISO 60079-1 są technicznie równoważne, ale EN wymaga certyfikacji przez agencję NB UE, a ISO wymaga certyfikacji IECEx.
Niemetaliczny środek zmniejszający palność​​EN 1703​​(indeks tlenu ≥95%)ISO 4589-2 (Klasyfikacja indeksu tlenowego)Koordynacja norm: Norma EN 1703 bezpośrednio odwołuje się do metody badawczej ISO 4589-2, ale EN dodatkowo wymaga ochrony elektrostatycznej (rezystancja powierzchniowa ≤ 1×10⁶Ω).
Wydajność zaworu bezpieczeństwaEN 14382 (Ciśnienie nastawione ±3%, Wyporność ≥95%)Sekcja VIII ASME (±10%, przemieszczenie ≥90%)Różnica w dokładności: Norma EN przewiduje bardziej rygorystyczną kontrolę ciśnienia, natomiast ASME dopuszcza większe odchylenie (odpowiednie dla scenariuszy przemysłowych o niskich kosztach).
Funkcja bezpieczeństwa zaworu sterującegoEN 1349 (zabezpieczenie przed nadmiernym wychyleniem, test wibracyjny)ANSI/ISA 75.08 (częściowe pokrycie funkcjonalne)Zakres funkcjonalny: norma EN 1349 nakazuje zabezpieczenie przed nadmiernym wychyleniem, podczas gdy norma ANSI/ISA 75.08 jedynie je zaleca, w wyniku czego zawory EN są bardziej niezawodne, ale kosztują +20%.
​​Bezpieczeństwo zaworu gazowego​​​​EN 13611​​ (szybkość wycieku ≤ 0,01 ml/min)ISO 23553-1 (szybkość wycieku ≤ 0,1 ml/min)Limit nieszczelności: Norma EN jest 10 razy bardziej rygorystyczna niż ISO, ale wymaga stosowania sprzętu do wykrywania helu (koszt +15%).

Branżowe standardy zaworów​​

Branżowe standardy zaworów

Specjalne specyfikacje techniczne zaworów opracowano z myślą o zastosowaniach w przemyśle naftowym i gazowym, gazownictwie, uzdatnianiu wody, automatyce przemysłowej i innych zastosowaniach, aby zapewnić ich zdolność adaptacji i bezpieczeństwo.

Nr normy.Nazwa standardowaWymagania dotyczące dostosowywania branży
EN 1984Wymagania ogólne dla zaworów przemysłowychPodstawowe specyfikacje dla przemysłu chemicznego/elektrycznego
EN 1171Zawory przemysłowe żeliwnePrzewodnik po wyborze zaworów do systemów uzdatniania wody/ogrzewania
EN 161Zawór samozamykający gazuMechanizm spustowy z różnicą ciśnień 0,5 mbar do zaworu odcinającego gaz cywilny
EN 15714Siłownik hydraulicznyDokładność synchronizacji siłowników hydraulicznych statków i maszyn inżynieryjnych: ±0,1 mm

Typowe zastosowanie: zawory EN 161 do domowych instalacji gazowych w UE (wymagany certyfikat CE)

EN 1984 “Wymagania bezpieczeństwa dla armatury przemysłowej”

Główne obszary technologii:

  • Test funkcji bezpieczeństwa:
FunkcjonowaćMetoda testowaKryteria kwalifikowalności
Czas reakcji na wyłączenie awaryjneSygnał wyzwalający do czasu całkowitego zamknięcia≤2 sekundy (powtórz 50 razy, odchylenie ≤±5%)
Test ogniowyEkspozycja na płomień (1100℃, 30 minut)Szybkość przecieku ≤0,1×DN (ml/min)
  • Wymagania materiałowe:
    • Materiał korpusu zaworu: stal węglowa (1.0460) lub stal nierdzewna (1.4401), certyfikowana zgodnie z normą ISO 10474 3.1.
    • Materiał uszczelniający: uszczelka spiralna grafitowa lub metalowa (odporność na temperaturę ≥500℃).

Zastosowania w przemyśle: Zawory kulowe wysokotemperaturowe w rafineriach, zawory odcinające awaryjne w rurociągach naftowych i gazowych.

EN 1171 “Projektowanie i badanie armatury żeliwnej”

Specyfikacja podstawowa:

  • Gatunki żeliwa i odporność na korozję:
MarkaWytrzymałość na rozciąganie (MPa)Medium, które można zastosować (zakres pH)
EN-JL1040≥4005~9 (neutralna jakość wody)
EN-JL2040≥400 (Ni-Resist)2~12 (środowiska żrące)
  • Wymagania testowe:
    • Test powłoki: Utrzymywać ciśnienie na poziomie 2-krotności PN przez 5 minut (brak przecieku).
    • Trwałość: Wzrost momentu obrotowego ≤20% po 10 000 cykli otwierania i zamykania.

Scenariusze zastosowań: przepustnica do uzdatniania wody miejskiej, zasuwa odporna na działanie kwasów chemicznych.

EN 161 “Funkcja automatycznego zamykania zaworów gazowych”

Kluczowe wymagania:

  • Warunki wyłączenia:
Sygnał wyzwalającyCzas reakcjiSzybkość przecieku (po zamknięciu)
Ciśnienie przekracza limit (1,5×PN)≤1 sekunda≤0,01 ml/min (metan)
Temperatura przekracza limit (150°C)≤3 sekundy≤0,05 ml/min
  • Ognioodporność materiału:
    • Wskaźnik tlenowy materiału korpusu zaworu wynosi ≥28% (ISO 4589-2).
    • Stopień ochrony elementów elektrycznych ≥ IP67 (EN 60529).

Typowe zastosowania: zawory bezpieczeństwa w stacjach redukcyjnych gazu ziemnego, zawory czołowe do gazomierzy domowych.

EN 15714 “Norma dotycząca testów siłowników”​​

Treść podstawowa:

  • Elementy testowe:
ProjektWarunki testoweKryteria akceptacji
Zabezpieczenie przed przeciążeniem1,5× moment obrotowy znamionowy 10 razy w sposób ciągłyBrak odkształceń konstrukcyjnych, wahania prądu ≤±10%
WodoodpornyMoczyć w wodzie na głębokości 1 metra przez 30 minutWilgotność wewnętrzna ≤85%
Moment rozruchowy w niskiej temperaturzeTestowano w temperaturze -40℃Moment początkowy ≤ 150% wartości normalnej temperatury

Zastosowania przemysłowe: siłownik elektryczny zaworu sterującego chemikaliami, urządzenie hydraulicznego napędu elektrowni wodnych.

Porównanie technologii: normy branżowe EN i ASME/ISO

WymiarySystem norm ENNormy ASME/ISOKluczowe różnice i skutki
Zawór bezpieczeństwa gazowegoEN 161 (czas zamykania ≤ 1 sekunda, przeciek ≤ 0,01 ml/min)ISO 23553-1​​ (czas zamykania ≤ 3 sekundy, przeciek ≤ 0,1 ml/min)EN charakteryzuje się szybszą reakcją i lepszą kontrolą przecieków, ale koszt siłownika jest wyższy o 20%.
Zawory żeliwneEN 1171 (odporne na pH 2~12, żeliwo Ni-Resist)AWWA C500 (odporne na pH 5~9, zwykłe żeliwo)EN nadaje się do zastosowań w środowiskach o wysokim stopniu korozji, a koszt materiału wzrasta o 30%.
Agencja wykonawczaEN 15714 (obowiązkowa wodoodporność IP67)ASME B16.34 (brak obowiązkowych wymagań dotyczących wodoodporności)EN nadaje się do stosowania w środowisku morskim/wilgotnym i wymaga modernizacji procesu uszczelniania (koszt +15%).
Bezpieczeństwo zaworów przemysłowychEN 1984 (ochrona przeciwpożarowa przez 30 minut, nieszczelność ≤ 0,1×DN)API 607 ​​(ochrona przeciwpożarowa przez 15 minut, nieszczelność ≤ 0,5 × DN)EN ma wyższą odporność ogniową, ale wymaga dwuwarstwowej struktury uszczelniającej (koszt +25%).

 Normy sanitarne i dotyczące wody pitnej

Normy sanitarne i dotyczące wody pitnej  Upewnij się, że materiał zaworu jest bezpieczny i nietoksyczny, powierzchnia jest czysta, zapobiega rozwojowi mikroorganizmów i spełnia rygorystyczne przepisy dotyczące higieny wody pitnej i przemysłu spożywczego.

Nr normy.Nazwa standardowaWymagania techniczne dotyczące higieny
EN 1717Zapobieganie cofaniu się wody pitnejSzczelina powietrzna ≥20 mm lub podwójna blokada mechaniczna
EN 13658Materiały zaworów do wody pitnejChropowatość powierzchni stopu miedzi bezołowiowej (CuZn37Pb) Ra≤0,8μm
EN 15664Odporność zaworów do uzdatniania wody na chlorRoczna szybkość korozji przy stężeniu roztworu podchlorynu sodu 50 ppm ≤0,1 mm
EN 14420Interfejs zacisku szybkiego zwalnianiaTolerancja wymiarowa i polerowanie elektrolityczne powierzchni zacisków sanitarnych 3A

Znaki certyfikacyjne: ACS (Wielka Brytania), DVGW (Niemcy), KTW (UE w sprawie zgodności chemicznej)

EN 12567 Wymagania higieniczne dla zaworów w instalacjach wody pitnej

Zawory do systemów wody pitnej

Główne obszary technologii:

  • Bezpieczeństwo materiałów:
Rodzaj materiałuGranica rozpuszczalności metali ciężkich (μg/l)Zakres temperatur stosowania (℃)
Stal nierdzewna (1.4404)Ołów ≤ 5, Kadm ≤ 0,5-20~+150
Plastik spożywczy (PE)Całkowita rozpuszczona materia organiczna ≤ 0,1 mg/l-40~+80
  • Obróbka powierzchni:
    • Chropowatość powierzchni styku Ra≤0,8μm (polerowanie elektrolityczne lub polerowanie mechaniczne).
    • Brak martwego kąta (promień narożnika wewnętrznego ≥ 3 mm).

Zastosowania przemysłowe: zawory motylkowe w stacjach uzdatniania wody pitnej, zawory kulowe w domowych oczyszczaczach wody.

EN 1717 “Zapobieganie zanieczyszczeniu zwrotnemu wody pitnej“

Specyfikacja podstawowa:

  • Urządzenie zapobiegające cofaniu się płynu:
TypScenariusze zastosowaniaSzybkość nieszczelności (ciśnienie wsteczne 1,5×PN)
Typ dekompresji (typ EA)Miejska sieć wodociągowa≤0,1 ml/min
Typ rozbijania próżniowego (typ AB)Punkty połączeń urządzeń przemysłowych≤0,5 ml/min
  • Wymagania testowe:
    • Test odwróconej osmozy z symulowaną zanieczyszczoną cieczą (czas trwania 24 godzin).
    • Powierzchnia uszczelniająca zaworu musi być odporna na korozję jonową chlorkową (Cl⁻≤250ppm).

Scenariusze zastosowań: system zaopatrzenia w wodę w szpitalu, zawór wlotowy wody w zakładzie przetwórstwa spożywczego.

EN 1489 “Wymagania higieniczne dotyczące zaworów do zastosowań w budownictwie”

Kluczowe wymagania:

  • Biokompatybilność materiału:
    • Zaliczony test cytotoksyczności ISO 10993-5 (szybkość hamowania ≤ 20%).
    • Bez plastyfikatorów (ftalany ≤ 0,1%).
  • Czyszczenie i dezynfekcja:
Metody dezynfekcjiTest wytrzymałościowyKryteria kwalifikowalności
Para o wysokiej temperaturze (121°C)Cykl 30 minut × 50 razyPowierzchnia uszczelniająca nie ulega odkształceniom, a wskaźnik nieszczelności wynosi ≤0,01×DN
Dezynfekcja chemiczna (podchloryn sodu)Stężenie 100 ppm, moczyć przez 24 godzinyUtrata masy materiału ≤ 0,1%

Typowe zastosowania: zawory membranowe w szpitalnych systemach sterylnej wody, zawory CIP (czyszczenie na miejscu) w fabrykach farmaceutycznych.

Rozporządzenie WE 1935/2004 w sprawie materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością

Higieniczny system zaworów dopuszczony do kontaktu z żywnością

Wymagania podstawowe:

  • Limity migracji materiałów:
SubstancjaLimit migracji (mg/kg)Warunki testowe (symulant żywności)
formaldehyd≤1510% etanol, 40℃×10 dni
镍≤0,1Kwas octowy 3%, 40℃×10 dni
  • Śledzenie:
    • Do partii materiałów musi być dołączony dokument deklaracji FCM (materiał przeznaczony do kontaktu z żywnością) (zgodnie z rozporządzeniem WE 2023/2006).

Zastosowania przemysłowe: zawory w przetwórstwie mleczarskim, zawory do napełniania napojów.

Porównanie technologii: normy sanitarne EN i ASME/ISO

WymiarySystem norm ENNormy ASME/ISOKluczowe różnice i skutki
Bezpieczeństwo materiałówEN 12567 (limity uwalniania metali ciężkich)ASME BPE (brak limitów rozpuszczalności, tylko wykończenie powierzchni)EN bezpośrednio ogranicza uwalnianie substancji toksycznych, podczas gdy ASME koncentruje się bardziej na czystości fizycznej.
Chropowatość powierzchniRa≤0,8μm (EN 12567)Ra≤0,5μm (ASME BPE)ASME wymaga lepszej jakości wykończenia, natomiast EN może spełnić wymagania dopuszczenia do kontaktu z żywnością poprzez Ra≤0,8μm+polerowanie elektrolityczne.
Konstrukcja zapobiegająca cofaniu się płynu​​EN 1717​​ (szybkość wycieku ≤ 0,1 ml/min)ASSE 1013 (szybkość wycieku ≤1,0 ml/min)EN ma lepsze parametry przeciw zanieczyszczeniom, ale konstrukcja zaworu jest skomplikowana (koszt +20%).
Odporność na dezynfekcjęEN 1489 (para o wysokiej temperaturze 50 cykli)ISO 15848 (brak konkretnego testu dezynfekcji)Norma EN jest dostosowana do potrzeb przemysłu medyczno-farmaceutycznego, a normy ASME/ISO wymagają dodatkowej weryfikacji.
Certyfikacja kontaktu z żywnościąWE 1935/2004 (dopuszczalne wartości migracji + dokumentacja dotycząca identyfikowalności)FDA 21 CFR (tylko wartość, brak wymogów identyfikowalności)Przepisy EN są bardziej rygorystyczne, a koszty materiałów zapewniających zgodność z normami są wyższe o 15% do 25%.

Niska temperatura i media specjalne

JH-Zawór zasuwowy kriogeniczny
JH-Zawór zasuwowy kriogeniczny

Obejmuje złożone warunki pracy, takie jak ekstremalnie niskie temperatury, media korozyjne i toksyczne, zapewniając niezawodność materiałów zaworów, uszczelnień i konstrukcji.

Nr normy.Nazwa standardowaWymagania dotyczące ekstremalnych warunków pracy
EN 1626Projektowanie i testowanie zaworów kriogenicznych-196℃ Weryfikacja uszczelnienia w środowisku ciekłego azotu
EN 14636Zawór nadkrytycznego CO₂Badanie pełzania materiału w punkcie krytycznym 31,1℃/7,38MPa
EN 12570Pomiar momentu obrotowego zaworuMaksymalny moment obrotowy otwierania i zamykania w warunkach niskiej temperatury ≤100 Nm
EN 14432Odporność chemiczna zaworów z tworzyw sztucznychRoczny test przepuszczalności PVDF w kwasie siarkowym 98%

Przełom materiałowy: norma EN 1626 wymaga materiałów korpusów zaworów niskotemperaturowych Akv (-196℃) ≥ 27J

EN 1626 “Projektowanie i badanie zaworów do pojemników kriogenicznych”

Test kriogeniczny zaworu kriogenicznego
JH-Test kriogeniczny

Wymagania podstawowe:

  • Wytrzymałość materiału w niskich temperaturach:
Rodzaj materiałuEnergia uderzenia (-196℃)Dolna granica temperatury stosowania (℃)
Stal nierdzewna austenityczna≥40J (ISO 148)-196
Stop na bazie niklu (Inconel 718)≥60J-253
  • Konstrukcja uszczelki:
    • Uszczelnienie mieszkowe (żywotność cykli ≥ 5000 razy, wskaźnik nieszczelności ≤ 10⁻⁶ mbar·l/s).
    • Konstrukcja z przedłużeniem trzonu (zapobiega efektowi mostka termicznego).

EN 14636《Badanie momentu obrotowego zaworu kriogenicznego》​​

 

Warunki testu:

Temperatura (℃)Stan smarowaniaDopuszczalny wzrost momentu obrotowego
-196Tarcie suche≤200% normalnego momentu obrotowego
-50Smar niskotemperaturowy≤150% normalnego momentu obrotowego

Zastosowania przemysłowe: zawory do magazynowania i transportu ciekłego wodoru, zawory do dostarczania ciekłego tlenu w przemyśle lotniczym.

EN 12570 “Badanie siły działania zaworu” (dotyczy mediów korozyjnych)

Test działania zaworu kriogenicznego

Wymagania podstawowe:

  • Ograniczenia siły operacyjnej:
Typ zaworuMaksymalna siła robocza pokrętła (N)Moment obrotowy siłownika elektrycznego (Nm)
Zawór odcinający DN50≤350≤200
Zawór kulowy DN200≤800≤1000
  • Smarowanie odporne na korozję:
    • Smar uszczelniający musi przejść test odporności na kwasy i zasady zgodnie z normą ISO 6743-9 (utrata masy ≤ 1%).

EN 14432《Odporność zaworów wykładanych na korozję chemiczną》

Badanie odporności chemicznej zaworów kriogenicznych ​​

  • Weryfikacja materiału podszewki:
Rodzaj podszewkiOdporność na temperaturę (℃)Odporność chemiczna (przykład)Metoda badania (EN 14432 załącznik B)
PTFE-50~150Kwas siarkowy stężony (98%), kwas solny (37%)Po 720 godzinach zanurzenia, rozszerzalność objętości wynosi ≤5%
PFA-200~260Kwas fluorowodorowy (40%), kwas azotowy (65%)Badanie ciśnienia osmotycznego (1,5×PN)

Zastosowania przemysłowe: zawory membranowe dla przemysłu chloro-alkalicznego, zawory kwasowe o wysokiej czystości dla przemysłu półprzewodników.

Porównanie techniczne: normy EN i ASME/API

WymiarySystem norm ENNormy ASME/APIKluczowe różnice i skutki
Wytrzymałość materiałów kriogenicznych​​EN 1626​​ (Energia uderzenia wymuszonego ≥ 40J, -196℃)ASME B31.3 (energia uderzenia ≥ 27J, -196℃)Materiały EN są bardziej odporne na kruchość w niskich temperaturach, ale ich cena jest wyższa o 10%~15%.
Test siły operacyjnejEN 12570 (obowiązkowa siła ręczna ≤ 350N)API 6D (brak obowiązkowego limitu, tylko zalecana wartość)EN dba o bezpieczeństwo operacji manualnych, a API opiera się na projektowaniu opartym na doświadczeniu.
Zawory wyłożoneEN 14432 (Obowiązkowe badanie penetracji + limit szybkości rozszerzania)API 598 (tylko test szczelności)Norma EN jest bardziej rygorystyczna, ale proces wykładania jest o 20% droższy.
Uszczelnienie niskotemperaturoweEN 14636 (wzrost momentu obrotowego ≤ 200%)MSS SP-134 (brak standardu testu momentu obrotowego w niskiej temperaturze)EN dostarcza ilościowych wskaźników pozwalających ograniczyć ryzyko wystąpienia napadów padaczkowych spowodowanych niską temperaturą.

System jakości i identyfikowalności

Kontrola jakości zaworów i identyfikowalność zaworów

Ustanowić kompleksowy mechanizm kontroli jakości i śledzenia procesu, od surowców po gotowe produkty, aby mieć pewność, że produkcja zaworów jest zgodna ze specyfikacjami projektowymi i wymogami regulacyjnymi.

Nr normy.Nazwa standardowaWymagania dotyczące zarządzania jakością
EN 10204Śledzenie materiałów3.1/3.2 Zgodność certyfikatu z certyfikacją PED
EN 10228Specyfikacje badań nieniszczącychBadanie RT odlewów (EN 12681), badanie UT spoin (EN ISO 17640)
EN 10246Normy zgodności rur stalowychTolerancje rur stalowych bez szwu i zasady dopasowania kanałów przepływu zaworów
EN 10217Kwalifikacja procedur spawaniaObejmuje spawanie metodą TIG/MIG/łukiem krytym i inne certyfikaty procesowe

Aktualizacja cyfrowa: norma EN 10204-3.3 obsługuje śledzenie materiałów w oparciu o technologię blockchain (nowość w wersji z 2023 r.)

EN 10204《Rodzaje certyfikacji materiałów》​​

Treść podstawowa:

Klasyfikacja certyfikatu i zakres stosowania:

Typ certyfikatuGrupa testowaZakres zastosowania
3.1Samokontrola huty staliKonwencjonalne zawory przemysłowe (PN10~PN40)
3.2Niezależne laboratorium zewnętrzneEnergia jądrowa, zawory kategorii III/IV PED
  • Wymagania dotyczące dokumentów:
    • Skład chemiczny, właściwości mechaniczne, raport NDT (wymagany tylko w przypadku certyfikatu 3.2).

Zastosowania przemysłowe​​: Główny zawór parowy elektrowni jądrowej (obowiązkowo EN 10204 3.2), zawór wody miejskiej (certyfikat 3.1).

EN 10228 “Badania nieniszczące odkuwek”

Podstawowe wymagania testowe:

  • Metody i normy testowe:
Metody wykrywaniaObowiązujące typy wadKryteria akceptacji
Badania ultradźwiękowe (UT)Pęknięcia wewnętrzne, wtrąceniaEcho defektu ≤20% krzywa DAC
Badanie magnetyczno-proszkowe (MT)Pęknięcia powierzchnioweDługość pęknięcia ≤5mm, wady liniowe zabronione
  • Zasięg wykrywania:
    • Odkuwki dla energetyki jądrowej: 100% UT+MT.
    • Odkuwki konwencjonalne: kontrola punktowa UT ≥ 20%.

EN 10246 “Badania nieniszczące rur stalowych”

Zawory rurowe ze stali nie mają możliwości wykrywania

Kluczowe dane techniczne:

Rodzaj i parametry detekcji:

Metody wykrywaniaOdpowiedni typ rury stalowejCzułość wykrywania
Badanie prądów wirowych (ET)Rura ze stali nierdzewnej austenitycznejGłębokość wady ≥ 0,5 mm
Badania radiograficzne (RT)Rura spawana ze stali węglowejŚrednica porów ≤2mm, ≤3 na metr

Scenariusze zastosowań: rury kotłowe wysokociśnieniowe, rurociągi odporne na korozję chemiczną.

EN 10217 “Warunki techniczne dla rur stalowych spawanych”

Wymagania podstawowe:

  • Proces spawania i testowanie:
ParametrWymagać
Metody spawaniaSpawanie metodą TIG (stal nierdzewna), spawanie metodą SAW (stal węglowa)
Kontrola spoin100% RT (EN 1435) lub UT (EN 1714)
Granica twardościObszar spawania ≤350 HV10

Zastosowania przemysłowe: rury pieców do krakingu ropy naftowej, rurociągi sprężonego powietrza na statkach.

Porównanie technologii: systemy jakości EN vs. ASME/ISO​​

WymiarySystem norm ENNormy ASME/ISOKluczowe różnice i skutki
Certyfikacja materiałówEN 10204 3.2 (Obowiązkowe dla stron trzecich)Sekcja II ASME (Samokontrola w zakładach stalowych)Dane EN są bardziej wiarygodne, ale kosztują o 25% więcej, podczas gdy dane ASME opierają się na fabrycznym systemie zapewnienia jakości.
Kontrola kucia​​EN 10228​(UT+MT, pęknięcie ≤5mm)​​ASME SA-388​​ (UT, pęknięcie ≤8mm)Norma EN ma większą tolerancję na wady, a wskaźnik złomu jest o 10%~15% wyższy niż norma ASME.
Badanie rur stalowych​​EN 10246​​(ET+RT, pory ≤ 2mm)API 5L (tylko RT, pory ≤ 3 mm)Detekcja EN charakteryzuje się większą czułością, ale czas detekcji wydłuża się o 30%.
Proces spawaniaEN 10217 (Obowiązkowe spawanie metodą TIG/SAW + kontrola twardości)ASME B31.3 (dozwolone jest spawanie ręczne)Jakość spawania EN jest bardziej stabilna, natomiast norma ASME jest bardziej elastyczna, ale zależy od umiejętności spawacza.
ŚledzeniePełna identyfikowalność partii (EN 10204 3.2)Identyfikowalność według numeru pieca (materiał ASME)Śledzenie EN jest bardziej szczegółowe, ale koszty zarządzania dokumentacją są o 20% wyższe.

Siłowniki i automatyka

Zapewnienie kompatybilności, niezawodności i dokładności sterowania automatyzacją siłowników (pneumatycznych, elektrycznych, hydraulicznych) i zaworów w celu spełnienia wymagań efektywnej regulacji procesów przemysłowych.

Nr normy.Nazwa standardowaWymagania dotyczące technologii sterowania
EN ISO 5211Interfejs sterownikaMaksymalny moment obrotowy kołnierza F10 1200 Nm
EN 15714-1Siłowniki pneumatyczneBłąd liniowy przy ciśnieniu źródła gazu 0,5~7 bar ≤±1,5%
EN 15714-2Siłownik elektrycznyZintegrowane rozwiązanie z ochroną IP68 i certyfikatem przeciwwybuchowości EEx d
EN 60534Charakterystyka przepływu zaworu regulacyjnegoModel weryfikacji matematycznej charakterystyki stałoprocentowej/liniowej

Inteligentna kompatybilność: Norma EN 15714-3:2022 dodaje protokół interfejsu IoT (obsługuje OPC UA/Modbus)

EN ISO 5211 “Interfejs instalacji napędu zaworu”

Główne obszary technologii:

  • Rozmiar interfejsu i moment obrotowy:
Kod interfejsuWymiary głowicy napędowej kwadratowej (mm)Maksymalny moment obrotowy (Nm)Typ siłownika, który można zastosować
F0315×1550Małe siłowniki pneumatyczne
F1050×501000Siłownik elektryczny (zawór DN200)
F16100×1005000Siłownik hydrauliczny (DN600 i większe)
  • Tolerancja montażu:
    • Błąd współosiowości wału napędowego wynosi ≤0,1 mm/m, a równoległość powierzchni kołnierza wynosi ≤0,05 mm.

Zastosowania przemysłowe:Zawory regulacyjne chemiczne, zasuwy hydrauliczne w elektrowniach wodnych.

EN 15714-1 „Badanie siłowników pneumatycznych”

Zawór sterujący pneumatyczny
JH-Zawór sterujący pneumatyczny

Wymagania testu podstawowego:

Elementy testoweWarunki testoweKryteria akceptacji
Badanie szczelności powietrznejCiśnienie powietrza 0,6 MPa przez 5 minutSpadek ciśnienia ≤ 0,01 MPa
Cykl życia100 000 otwarć i zamknięć (częstotliwość ≥ 1 Hz)Współczynnik nieszczelności ≤0,1×DN, wahania momentu obrotowego ≤±10%
Wydajność w niskich temperaturachWykonaj 50 operacji w temperaturze -40℃Odchylenie czasu otwierania i zamykania ≤±15%

Typowe zastosowania​​: zawór regulacyjny ciśnienia gazu ziemnego, zawór membranowy dopuszczony do kontaktu z żywnością.

 EN 15714-2《Test siłownika elektrycznego》​​

Siłownik elektryczny

Wymagania testu podstawowego:

Elementy testoweWarunki testoweKryteria akceptacji
Zabezpieczenie przed przeciążeniem1,5-krotność momentu znamionowego przez 10 razy w sposób ciągłyBrak odkształceń konstrukcyjnych, wahania prądu ≤±10%
WodoodpornośćOchrona IP67 (1 metr pod wodą, 30 minut)Wilgotność wewnętrzna ≤85%
Przeciwzakłóceniowe EMCDziała przy zakłóceniach RF 10 V/mBłąd sprzężenia zwrotnego położenia ≤±1%

Zastosowanie przemysłowe: główny zawór parowy elektrowni jądrowej, zawór regulacyjny w przemyśle petrochemicznym.

EN 60534 “Zawory sterujące procesami przemysłowymi”

Treść kluczowa:

  • Weryfikacja charakterystyk przepływu:
Charakterystyka przepływuScenariusze zastosowaniaDopuszczalne odchylenie
Równy procentRegulacja o wysokiej precyzji (przemysł chemiczny)Współczynnik przepływu (Cv) ±5%
Typ szybkiego otwieraniaSterowanie przełącznikami (uzdatnianie wody)Krzywa przepływu skokowego ±8%
  • Test odpowiedzi skokowej:
Zmiany sygnału wejściowegoCzas reakcjiPrzeregulowanie
0~100%≤3 sekundy (zawór regulacyjny)≤5% wartość ustawienia

Scenariusze zastosowań​​: Zawory regulujące przepływ w rafineriach, zawory regulujące ciśnienie w fabrykach farmaceutycznych.

Porównanie technologii: normy EN i IEC/ISA

WymiarySystem norm ENNormy IEC/ISAKluczowe różnice i skutki
Interfejs sterownikaEN ISO 5211 (interfejs serii F, klasyfikacja momentu obrotowego)IEC 60534-6 (podobny interfejs, brak klasyfikacji momentu obrotowego)EN zapewnia ilościową ocenę momentu obrotowego, co pozwala na dokładniejszy dobór, ale wymaga dodatkowej weryfikacji konstrukcji.
Siłowniki pneumatyczneEN 15714-1 (test trwałości 100 000 cykli)ISA 75.10 (50 000 cykli)EN ma wyższe wymagania dotyczące niezawodności, ale koszt siłownika wzrasta o 20%.
Siłownik elektrycznyEN 15714-2 (obowiązkowa wodoodporność IP67)IEC 60534-8 (zalecany IP65)Norma EN nadaje się do stosowania w warunkach wilgotnych i na zewnątrz (np. na platformach wiertniczych), a norma IEC nadaje się do stosowania w ogólnym przemyśle.
Wydajność zaworu sterującegoEN 60534 (Przekroczenie odpowiedzi skokowej ≤5%)ISA 75,25 (przekroczenie ≤ 10%)EN charakteryzuje się większą dokładnością sterowania, ale ma bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące reakcji dynamicznej siłownika.

Standardy konserwacji i renowacji

Normy naprawy i modyfikacji zaworów

Standaryzacja procesu konserwacji i modyfikacji zaworów i powiązanych z nimi systemów rurociągowych w celu zapewnienia integralności, bezpieczeństwa i żywotności naprawianego sprzętu.

Nr normy.Nazwa standardowaWymagania techniczne dotyczące konserwacji
EN 13480Renowacja systemu rurociągówKontrola temperatury podgrzewania wstępnego do spawania konserwacyjnego online
EN 12952Naprawa zaworów kotłowychWeryfikacja profilu temperatury obróbki cieplnej po spawaniu (PWHT)
EN 13445Zawór podtrzymujący naczynie ciśnienioweWspółczynnik ciśnienia próby hydraulicznej po modyfikacji wynosi 1,33×MAWP
EN 10253Proces naprawy spawalniczejGłębokość szlifowania wady ≤ 20% zakres dopuszczalnej naprawy grubości ścianki

Wartość ekonomiczna: Zawory naprawione zgodnie z normą EN 13480 mogą wydłużyć swoją żywotność o 15 lat (wymagane coroczne badanie NDT)

EN 13480 “Naprawa i wymiana metalowych rur przemysłowych”

Główne obszary:

  • Wymagania dotyczące procesu konserwacji:
Elementy konserwacyjneWymagania techniczneScenariusze zastosowania
Częściowa wymiana rurNowy materiał rury jest chemicznie kompatybilny ze starą rurą (EN 10027-1)Skorodowane rury (utrata grubości ≥ 20%)
Naprawa spawalniczaKwalifikacja procedury zgodnie z normą EN ISO 15614, Obróbka cieplna po spawaniu (PWHT)Naprawa pęknięć w rurach parowych o wysokiej temperaturze
  • Testowanie i weryfikacja:
    • Sekcja zastępcza musi zostać poddana testowi 100% RT (EN 1435) lub PT/MT (EN 1291) i mieć pęknięcia ≤ 5 mm.

EN 12952 “Konserwacja kotłów wodnorurowych i urządzeń pomocniczych”

Kluczowe wymagania:

  • Naprawa zaworów kotłowych:
ProjektNormy konserwacyjneWskaźniki akceptacji
Naprawa zaworu bezpieczeństwaChropowatość powierzchni uszczelniającej po szlifowaniu wynosi Ra≤0,4μmOdchylenie ciśnienia spustowego ≤±2%
Spawanie rur kotłowychTemperatura podgrzewania wstępnego ≥150℃, temperatura międzywarstwowa ≤300℃Energia udarności spoiny ≥ 27J (20℃)
  • Badania NDT:
    • Powierzchnia naprawiana 100% UT (EN 1714) + RT (EN 1435), długość wtrąceń żużla ≤ 3mm.

EN 13445《Konserwacja zbiorników ciśnieniowych bez kontaktu z płomieniem》​​

Specyfikacja podstawowa:

Modyfikacja zaworów naczyń ciśnieniowych:

Rodzaj renowacjiWymagania techniczneKryteria akceptacji
Modernizacja zaworu bezpieczeństwaZdolność odciążenia ciśnienia ≥ 115% pierwotnej konstrukcjiPrzetestowano zgodnie z normą EN ISO 4126-1
Uszczelnianie powierzchni wyściółkiOdporność materiału podszewki na temperaturę ≥ temperatura projektowa + 50℃Szybkość wycieku helu ≤10⁻⁶ mbar·l/s
  • Wyjątki od testów zderzeniowych:
    • Jeżeli materiał nie uległ zmianie i temperatura robocza wynosi ≥-10℃, można zrezygnować z próby udarności -20℃ (wymagany jest raport oceny ryzyka).

EN 10253 “Wymagania dotyczące konserwacji złączy rurowych spawanych doczołowo”

Konserwacja rurociągów spawalniczych i interfejsów zaworów

Treść podstawowa:

  • Spawanie uszkodzonych złączy:
Metoda naprawyWymagania procesoweObowiązujące typy wad
Szlifowanie i naprawaUtrata grubości ścianki ≤10% pierwotnej grubości, płynne przejście (nachylenie 1:4)Pory i zarysowania powierzchni
Naprawa spawalniczaTemperatura podgrzewania wstępnego ≥ 100℃, badanie nieniszczące spoin (UT+RT)Pęknięcia wewnętrzne (głębokość ≥ 2mm)
  • Alternatywne stopnie dopasowania:
StopieńWymagania testoweCiśnienie dopuszczalne (PN)
ࠦAKontrola wizualnaPN10~PN16
ࠦD100% RT+UTPN63~PN100

Porównanie techniczne: normy naprawcze EN i ASME/API

WymiarySystem norm ENNormy ASME/APIKluczowe różnice i skutki
Proces spawaniaEN 13480 (Obowiązkowe PWHT, podgrzewanie wstępne ≥ 150°C)ASME B31.3​​(Dozwolone jest częściowe zwolnienie z PWHT)Proces EN jest bardziej rygorystyczny i redukuje naprężenia szczątkowe, ale liczba godzin pracy wzrasta o 30%.
Zasięg NDTEN 12952 (Obszar napraw 100% RT+UT)API 570 (próbkowanie RT ≥20%)Koszt badania EN jest o 50% wyższy, ale wskaźnik wykrywania defektów wzrasta o 40%.
Zwolnienie z testu zderzeniowegoEN 13445 (Zwolnienie z oceny ryzyka związanego z warunkami pracy)ASME VIII-1 (Obowiązkowe badanie udarności)Norma EN jest bardziej elastyczna, natomiast procedury ASME są bardziej konserwatywne.
Naprawa spawówEN 10253 (ubytek grubości ścianki ≤ 10% można szlifować)ASME B31.1​​ (naprawa jest dozwolona, ​​jeśli utrata grubości ścianki wynosi ≤5%)Norma EN dopuszcza szerszy zakres napraw, natomiast wymagania ASME są bardziej rygorystyczne.

Normy ochrony środowiska i efektywności energetycznej

Ochrona środowiska zaworów i ochrona środowiska emisji zakładów chemicznych

Zmniejsz zużycie energii i zanieczyszczenie środowiska przez zawory i związany z nimi sprzęt, aby spełnić cele Europejskiego Zielonego Ładu i redukcji emisji dwutlenku węgla.

Nr normy.Nazwa standardowaWymagania dotyczące technologii zielonych
EN 16247Ocena efektywności energetycznej zaworówModel zależności między wartością współczynnika strat ciśnienia Kv a zużyciem energii w systemie
EN 14394Niskie emisje uciekająceZintegrowane rozwiązanie certyfikowane przez TA-Luft (stopień nieszczelności ≤ 50 ppm)
EN 45544Uszczelnienie toksyczneSpecyfikacja projektowa podwójnej dławnicy dla medium benzenowego
EN 14015Zawór oddechowy zbiornikaWymagania konstrukcyjne dla wydajności odzysku lotnych związków organicznych (LZO) ≥ 95%

Powiązanie certyfikacji: Zdanie egzaminu EN 14394 umożliwia jednoczesne uzyskanie certyfikatu ISO 15848-1

Audyt energetyczny EN 16247

Wymagania podstawowe:

  • Wskaźniki oceny efektywności energetycznej:
Typ zaworuJednostkowe zużycie energii (kWh/rok·DN)Cel optymalizacji (%)
Zawór sterujący≤1500Zmniejsz o 15%~30%
Zawór odcinający≤800Zmniejsz o 10%~20%
  • Proces audytu:
    • Zbieranie danych: Ciągłe monitorowanie spadku ciśnienia w zaworach, szybkości wycieku i zużycia energii przez napęd (co najmniej przez 30 dni).
    • Plan udoskonalenia: zastosowanie konstrukcji o niskiej rezystancji i inteligentnego algorytmu sterowania (np. optymalizacji PID).

Zastosowania przemysłowe​​: Energooszczędna transformacja zaworów układu parowego w zakładach chemicznych oraz optymalizacja połączeń pomp i zaworów w stacjach uzdatniania wody.

EN 14394 “Kontrola emisji dla zaworów sterowanych w silnikach spalinowych”

Kluczowe dane techniczne:

  • Wartości graniczne emisji:
ZanieczyszczeniaWartość graniczna (g/kWh)Warunki testowe (ISO 8178)
Tlenki azotu (NOx)≤3,5Pełny cykl obciążenia
Pył zawieszony (PM)≤0,1Stan stacjonarny
  • Środki techniczne:
    • Układ oczyszczania spalin: SCR (selektywna redukcja katalityczna) lub DPF (filtr cząstek stałych).
    • Optymalizacja paliwa: Stosowanie biodiesla (norma EN 14214).

​​Typowe zastosowania​​: Mobilne urządzenia hydrauliczne do zasilania zaworów (np. urządzenia do załadunku i rozładunku w portach).

EN 45544 “Kontrola zanieczyszczeń powietrza w miejscu pracy”

Treść podstawowa:

  • Limit szybkości nieszczelności zaworu (scenariusz z toksycznym gazem):
Typ nośnikaDopuszczalna szybkość wycieku (ppm)Metody wykrywania
Siarkowodór (H₂S)≤5Spektroskopia w podczerwieni (EN 45544-3)
Chlor (Cl₂)≤1Czujniki elektrochemiczne
  • Projekt ochrony:
    • Podwójna konstrukcja uszczelniająca (mieszek + dławnica).
    • Przedłużenie trzpienia portu wyładowczego (kierunkowe zbieranie wyciekającego gazu).

Zastosowania przemysłowe​​: Zawory do gazu ziemnego zawierającego siarkę w zakładach petrochemicznych, zawory wylotowe do elektrolizerów w przemyśle chloro-alkalicznym.

EN 14015《Projektowanie środowiskowe zbiorników magazynowych》​​

Ochrona środowiska zbiornika

Kluczowe wymagania:

  • Wskaźniki ochrony środowiska zaworów zbiorników magazynowych:
ProjektIndeksMetoda testowa
Lotne związki organiczne (LZO)Współczynnik wycieku ≤500 ppm (wykrywanie FID)EN 13598-1
Ryzyko zanieczyszczenia wód opadowychWylot zaworu COD≤50 mg/lISO 6060
  • Materiały i proces:
    • Obudowa zaworu oddechowego zbiornika wykonana jest ze stali nierdzewnej (1.4404) lub wyłożona PTFE.
    • Uszczelki szczelne (EN 1514-1) są stosowane w połączeniach kołnierzowych.

Scenariusze zastosowań​​: Zawór oddechowy zbiorników magazynowych ropy naftowej, zawór dolny zbiorników magazynowych chemikaliów.

Porównanie techniczne: normy EN i ISO/API

WymiarySystem norm ENNormy ISO/APIKluczowe różnice i skutki
Audyt efektywności energetycznejEN 16247 (Ilościowy wskaźnik jednostkowego zużycia energii)ISO 50001 (Ramowy System Zarządzania Energią)EN określa konkretne limity zużycia energii, a ISO określa metody zarządzania. Obie normy wzajemnie się uzupełniają.
Kontrola emisjiEN 14394 (NOx ≤ 3,5 g/kWh)API 536 (NOx ≤5,0 g/kWh)Limity EN są bardziej rygorystyczne i wymagają zainstalowania systemu przetwarzania końcowego (koszt +20%).
Wyciek toksycznego gazu​​EN 45544​(H₂S≤5ppm)OSHA 1910.119 (H₂S ≤10 ppm)Limit EN stanowi połowę limitu OSHA i wymaga wyższego poziomu uszczelnienia (konstrukcja podwójnego uszczelnienia).
Ochrona środowiska zbiornika magazynowego​​EN 14015​(VOC≤500 ppm, ChZT≤50mg/L)API 650 (brak limitu LZO, ChZT ≤100 mg/l)Wymagania ochrony środowiska EN są bardziej rygorystyczne, a zawory zbiorników wymagają specjalnej konstrukcji (koszt +15%).

Więcej informacji o normach EN znajdziesz na naszej stronie《Kompleksowa analiza norm EN dla zaworów: Podstawowy przewodnik po europejskich przepisach technicznych》

W środowisku, w którym globalne normy przemysłowe stają się coraz bardziej rygorystyczne, firma JH Valve Manufacturing zawsze traktowała normy EN jako fundament, przekształcając rygorystyczne przestrzeganie ich w podstawę konkurencyjności – od materiałów certyfikowanych zgodnie z normą EN 10204 po konstrukcje niskoemisyjne zgodne z normą EN 14394, każdy zawór spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i efektywności energetycznej. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że normy to nie tylko wynik końcowy, ale także punkt wyjścia innowacji: integrując ramy EN z niezależnie opracowanym systemem technologii JH+, pokonaliśmy problem uszczelnień w bardzo niskich temperaturach, stworzyliśmy inteligentne systemy ostrzegania o wyciekach i na nowo zdefiniowaliśmy branżowy punkt odniesienia w zakresie zrównoważonego rozwoju dzięki technologii recyklingu i regeneracji. W przyszłości firma JH będzie nadal wykorzystywać “normy jako łódź, a innowacje jako wiosło”, aby rozwijać się w globalnej dziedzinie kontroli płynów i oferować partnerom lepsze i bardziej wydajne rozwiązania – ponieważ doskonałość nigdy nie kończy się na normach.

Producent zaworów JH

Zaktualizuj preferencje dotyczące plików cookie
Przewiń do góry